Tento systém je navržen pro použití v extrémních podmínkách hlubokého vesmíru, například při misích za oběžnou dráhou Jupitera.
Nová technologie využívá americium – radioaktivní prvek vznikající přirozeným rozpadem plutonia ve vyhořelém jaderném palivu. Americium má poločas rozpadu 432 let a během této doby produkuje teplo, které JAEA plánuje přeměnit na elektrickou energii pomocí termoelektrické technologie.
ExportMag.cz: Firmy v letecké a kosmickém průmyslu spojily síly v exportní alianci
Nyní japonští vědci ladí miniaturizaci baterie, její odlehčení a odolnost vůči extrémním podmínkám startu i vesmírného prostředí. Hotová kompaktní verze by měla být k dispozici do roku 2029.
Japonský vesmírný program
Japonský vesmírný průmysl v roce 2024 dosáhl hodnoty 4 bilionů jenů a vláda plánuje v příštích letech masivní investice, které by měly trh rozšířit až na 8 bilionů jenů. Rozvoj nových technologií, jako je právě baterie na bázi americia, je podporován především z vládního fondu Space Strategy Fund, jehož cílem je posílit konkurenceschopnost Japonska v globálním vesmírném sektoru a podpořit domácí firmy v expanzi na mezinárodní trhy.
Trh také nabízí rostoucí příležitosti i pro zahraniční partnery, a české firmy nejsou výjimkou. Otevřenost k mezinárodní spolupráci potvrdil i loňský veletrh Japan Aerospace, kde český space průmysl úspěšně představil své technologie na národním stánku organizovaném ve spolupráci s agenturou CzechTrade. Další účast na tomto prestižním veletrhu, který se koná jednou za dva roky, se připravuje i na rok 2026. Pokud zvažujete vstoupit na japonský trh, neváhejte kontaktovat zahraniční kancelář CzechTrade Japonsko.