Zdroj: CzechTrade

Japonská centrální banka překvapila změnou politiky

Nečekané zdvojnásobení cílů pro výnos 10letých dluhopisů v Japonsku krátce před vánočními svátky posílilo kurz jenu.

Japonská centrální banka (BoJ) svým překvapivým krokem potvrdila pověst nečitelné instituce, u které zásadním intervencím a změnám ve fiskální politice nepředcházející žádné jasné signály a jejíž kroky finanční trhy zastihnou velmi často zcela nepřipravené.

Tokio, Japonsko

Prohlášení o zdvojnásobení cíle pro 10letý výnos dluhopisů z 0,25 % na 0,50 % p.a. z 20. prosince tak přišlo jako blesk z čistého nebe. Obdobný krok, pokud vůbec, se totiž očekával až po chystané změně na pozici guvernéra banky během příštího jara.

Současný guvernér Kuroda, který v listopadu veřejnost informoval o záměru neprodloužit své působení v čele centrální banky, totiž dlouhodobě razí velmi uvolněnou měnovou politiku, kdy na rostoucí inflaci a rekordní propad hodnoty jenu oproti dolaru reagoval doposavad pouze několika intervencemi ve formě nákupu japonských dluhopisů. Za připomenutí stojí, že Japonsko je nadále jedinou zemí G7, jež stále nepřistoupila k navýšení základních úroků dluhopisů.

Češi vybaví města budoucnosti chytrými stromy nebo multifunkčními lavičkami

Kurz jenu oproti dolaru proto po nečekaném oznámení bleskově posílil o 4 % a krátkodobě se dostal až k hodnotám okolo 132,5 jenu za dolar. I současný kurz okolo 133,5 jenu za dolar pak znamená výraznou změnu oproti situaci několik měsíců nazpět, kdy se hodnota jenu pohybovala přes 150 jenů za dolar. Byť je pravdou, že vedle intervencí centrální banky přispělo na kondici japonské měny i zpomalení růstu míry inflace v USA v posledních dvou měsících.

Sílící jen je pak dobrou zprávou i pro české exportéry. Slabá domácí měna totiž přispěla během podzimu k opakovanému překonání rekordu ve velikosti deficitu obchodní bilance a neochotě firem s ohledem na zvýšené náklady dovážet nové, nevyzkoušené produkty ze zahraničí.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentur CzechTrade a CzechInvest Japonsko.
Zdroj: Reuters, Nikkei Asia Review

• Oblasti podnikání: Obchod | Ostatní
• Teritorium: Asie | Japonsko | Zahraničí