Japonská ekonomika byla ve druhém čtvrtletí na vzestupu

Rostly i kapitálové výdaje či spotřeba.Tempu růstu v Americe či EU se ale třetí největší světová ekonomika nepřiblížila.

Japonské HDP si v období mezi dubnem až červnem 2021 meziročně polepšilo o 1,3 %, a nabralo tak pozitivní trend oproti 3,7% propadu z letošního prvního čtvrtletí. Po poklesu v posledních dvou kvartálech vzrostla i spotřeba, a to o 0,8 procenta. Objem kapitálových výdajů narostl o 1,7 %, a to především kvůli odloženým investicím, jež byly původně plánované na minulý fiskální rok.

Předběžné prognózy expertů mluvily o přibližně 0,7% růstu HDP, a bylo by tak možné nabýt dojmu, že konečné výsledky budou interpretovány s jistou mírou optimismu. Při pohledu na čísla z USA, kde v druhém kvartále rostla ekonomika o 6,5 %, či na oživení eurozóny, jež zaznamenala 8,3% růst, však není překvapením, že kondice japonského hospodářství budí obavy. 

Ve stínu šíření delty varianty, rekordních počtů nakažených a vyhlášení nového nouzového stavu v sedmi dalších prefekturách (celkově se tak jedná již o 13 prefektur), se pak začínají objevovat předpovědi, že by se ve třetím čtvrtletí mohlo japonské HDP opět ocitnout v recesi.

Zdroj: Reuters
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade/CzechInvest Japonsko.
• Teritorium: Asie | Japonsko | Zahraničí