Japonská ekonomika se propadla do recese

Japonské hospodářství zaznamenalo v druhém po sobě následujícím čtvrtletí propad, a poprvé od roku 2015 se tak dostalo do recese. HDP se v prvním čtvrtletí 2020 v celoročním přepočtu snížilo o 3,4 %.

Třetí největší světová ekonomika byla v problémech již od loňského podzimu, kdy kvůli říjnovému navýšení spotřební daně a dvojici silných tajfunů v Tokiu a přilehlých prefekturách, došlo v posledním čtvrtletí ke zpomalení o 7,3 %. Čerstvá data o 3,4% poklesu v prvním čtvrtletí 2020 jsou tak do jisté míry překvapivá, předpovědi analytiků totiž průměrně počítaly s propadem okolo 4,6 %.
Dopad koronavirové krize na japonské hospodářství se nicméně projeví naplno až během současného čtvrtletí. Mezi lednem až březnem sice došlo k propadu v objemu exportu o 6 % (březnový propad dokonce dosáhl hodnoty 11,7 %), domácí spotřeba ale ve stejném období zaznamenala pouze 0,7% pokles. Epidemie měla totiž v Japonsku při srovnání s Čínou či Evropou pomalejší start a k vyhlášení nouzového stavu došlo až k polovině dubna.
S ohledem na nadále pokračující nepříznivou situaci ve světě a dopad dubnových vládních opatření na domácí spotřebu lze dle expertů ve druhém čtvrtletí očekávat pokles v HDP až o 22 %.

Zdroj: Nikkei, Reuters
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade/CzechInvest v Tokiu

Pravidelné novinky e-mailem