Zdroj: CzechTrade

Japonská Toyota definitivně uzavře svou ruskou výrobní linku

Japonská automobilka Toyota oznámila, že se nechystá obnovit výrobu ve své od března odstavené továrně v Sankt Peterburgu v Rusku.

Toyota se stala první japonskou automobilkou, která se rozhodla kompletně uzavřít svůj petrohradský závod. Rozhodnutí následuje po dočasné odstávce výroby způsobené sankcemi zpřetrhaným dodavatelským řetězcům. Automobilka v Rusku vyráběla sedany Camry a moderní SUV RAV4. V roce 2021 linku opustilo 80 tisíc vozidel. Brány továrny z roku 2007 se tak již nikdy neotevřou.

Ilustrační fotografie

Rozhodnutí největší japonské automobilky je tak v kontrastu s nedávným prohlášením Nissan Motors, který nadále věří v možnost budoucího obnovení výroby a odstávku své továrny v Sankt Peterburgu pouze prodloužil do konce tohoto roku. Uzavření továrny Toyoty nicméně neznamená odchod výrobce z ruského trhu. Společnost plánuje v Rusku poskytovat oficiální servis a provozovat svou vlastní síť autosalonů.

Na postoji dvou automobilových gigantů lze tak demonstrovat obecnou situaci většiny ze 168 japonských společností, které před začátkem války na ruském trhu operovaly.

Český dodavatel uspěl v prestižním CERNu. Co tam firmy Arbyd dodala?

Dle statistik agentury Teikoku Bank z letošního července sice odchod z trhu oznámilo přes 40 % z nich, v naprosté většině případů se však jednalo pouze o dočasné přerušení aktivit či výroby; absolutní odchod z ruského trhu včetně vyjmutí společnosti z obchodního rejstříku provedlo pouze pět japonských firem.

S ohledem na absenci vyhlídek na blízký konec konfliktu a pokračující sankce uvalené na Rusko západními spojenci lze nicméně očekávat, že do budoucna nemusí vyčkávací taktika japonským firmám stačit a že budou svůj pohled na ruský trh muset přehodnotit.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentur CzechTrade a CzechInvest Japonsko.
Zdroj: Mainichi, Japan Times

• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl
• Teritorium: Asie | Japonsko | Zahraničí