Japonsko podpoří přesun výroby zpět domů nebo do zemí JV Asie, aby diverzifikovalo zdroje

Vedle již vyhlášeného záchranného balíčku, který představil japonský premiér 7. dubna společně s vyhlášením nouzového stavu v sedmi prefekturách, a který státní rozpočet přijde na rekordních 108 biliónů JPY (20 % japonského HDP), bude vyčleněno až 244 miliard JPY na podporu japonských firem, které se rozhodnou přenést svou výrobu z Číny.

Vláda vyčlení 220 miliard JPY pro společnosti, které své operace přemístí zpět do Japonska, a 24 miliard JPY pak pro ty firmy, které se rozhodnou pro výrobu v jiné zemi jihovýchodní Asie.

Čína je za běžné situace největším japonských obchodním partnerem, když ale v důsledku propuknuvší epidemie během února klesl import z této země do Japonska o téměř polovinu, řada japonských výrobců začala trpět akutním nedostatkem nezbytných součástek a musela omezit či přímo přerušit výrobu. Debata o nutnosti větší výrobní diverzifikace a snížení závislosti na dovozu u strategických produktů však není v Japonsku novinkou, současná krize ji pouze urychlila.

Otázkou zůstává, jak toto rozhodnutí ovlivní vzájemné vztahy mezi oběma zeměmi. Na duben byla plánovaná státní návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, první po více než deseti letech. Ta však byla čínskou stranou kvůli globální krizi již zkraje března odložena na neurčito. Kdy návštěva proběhne není zatím známo. Pekingu, který se obává odlivu zahraničních firem a investorů ze země, nesouhlasí, že by tento trend měl být iniciován přímo vládou třetí největší světové ekonomiky.

Zdroj: Japan Times, Nikkei
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade/CzechInvest v Tokiu

Pravidelné novinky e-mailem