Japonské aerolinky otestovaly v ostrém provozu nová biopaliva

Aerolinky JAL se mohou pochlubit prvním komerčním vnitrostátním letem, při kterém bylo použito čistě japonské biopalivo.

Významný úspěch v boji za zelenější leteckou dopravu zaznamenaly přední japonské aerolinky JAL začátkem února u letu z tokijské Hanedy na mezinárodní letiště ve Fukuoce na ostrově Kjúšú. Tato pravidelná linka byla obsloužena Boeingem 787-8 a místo běžného leteckého paliva byla použita aerolinkou vyvinutá směs leteckého petroleje a SAF (sustainable aviation fuel – udržitelné letecké palivo). 

Vývoj biopaliva započal v říjnu 2018 ve spolupráci se společností Green Earth Institute, jež se specializuje na biopaliva z nepotravinářské biomasy, a úspěšně byl dokončen i díky daru ve formě 250 tisíc kusů použitého bavlněného oblečení od více jak 50 japonských firem. Vedle použitého oblečení tvořily biosložku směsi i dřevní štěpka, řasy a jiný odpad.

Aerolinky JAL mají s testováním biopaliv již bohaté zkušenosti, v minulosti např. vypravily několik transpacifických letů z USA. K využití ryze japonského paliva však došlo během únorového letu zcela poprvé. Do budoucna se JAL chystá soustředit vedle propagace a rozšíření povědomí o novém typu paliva především na vybudování dodavatelského řetězce, jenž by umožňoval novinku nabízet v masovém měřítku.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade/CzechInvest Japonsko.
Zdroj: JAL

• Teritorium: Japonsko