Japonský HDP se ve druhém čtvrtletí rekordně propadl

Utlumení ekonomiky během dubnovému a květnového výjimečného stavu a celková globální situace zapříčinily nejvyšší propad reálného HDP v historii měření.

Ukázala to data zveřejněná v pondělí japonskou vládou, a přestože jsou relevantní hodnoty HDP sledovatelné až do poloviny 50. let, nelze ani v takto dlouhém časovém rámci nalézt pokles, který by se blížil číslům z období mezi letošním dubnem až červnem. Koronavirová krize svým dopadem na japonské HDP zdaleka předčila i první čtvrtletí roku 2009, kdy ekonomická krize způsobená kolapsem Lehman Brothers zapříčinila meziroční propad o 17,8 %.

Současná hodnota HDP se při 485 bil. ‎¥ vrátila na objem z roku 2011, a prakticky tak došlo k anulaci veškerého přínosu reforem a ekonomických opatření, která začala od podzimu 2012 japonská vláda premiéra Šinza Abeho zavádět pod souhrnným označením „abenomika“.

Ministr hospodářství Jasutoši Nišimura se pak během pondělní tiskové konference sice snažil poukázat i na některá pozitivní data z poslední doby (např. růst spotřeby). Prudký nárůst v množství nakažených z posledních týdnů, obavy za znovuzavedení přísných protivirových opatření či opět na síle nabírající americko-čínská obchodní válka nicméně mohou znamenat, že návrat k předkrizovým hodnotám může trvat dále, než by si japonská vláda přála.

Zdroj: Reuters
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade/CzechInvest v Tokiu
• Témata: Koronavirus svět
• Teritorium: Japonsko