Japonsko a Indií posílí spolupráci v oblasti informačních technologií

Na stále rostoucí vliv Číny v oblasti ICT se Japonsko a Indie chystají reagovat společnými projekty v hodnotě až několika stovek miliónu dolarů.

Spolupráci mezi druhou a třetí nejsilnější asijskou ekonomikou stvrdí podpisem memoranda japonský ministr vnitřních záležitostí a komunikace Rjóta Takeda s indickým protějškem Ravi Shankar Prasadem již v průběhu prosince. Země se jím zavážou ke společným projektům nejen v oblasti 5G sítí, které stále v Indii čekají na komerční spuštění, ale i ve výzkumu nové generace bezdrátových systémů; tzv. 6G sítě by se nicméně měly dočkat širšího rozšíření až ve čtvrtém desetiletí. Memorandum by tak mělo např. vzpomenout i výstavbu nového optického kabelu mezi pevninskou Indií a ostrovy Lakadivy. Realizace tohoto projektu s největší pravděpodobností připadne japonské společnosti NEC. Ostatně ta již v současnosti v Indii pracuje na projektu podmořského kabelu k Andamanským a Nikobarským ostrovům. 

Užší spolupráce mezi dvojicí zemí přichází ve chvíli zvýšeného napětí mezi Indií a Čínou (červnové potyčky ve sporné oblasti Ladakh, zákaz čínských aplikací TikTok a WeChat v Indii), a není tak příliš překvapivé, že indická vláda hledá partnera pro klíčové informační a komunikační technologie právě v Japonsku a v japonských firmách. Ty se v posledních letech snaží prezentovat jako bezpečná alternativa k čínskému dodavateli Huawei. Japonská strana si pak od nového partnerství vedle zakázek pro japonské technologické společnosti dále slibuje kooperaci ve vzdělávání profesionálů v oblasti digitálních technologií. Na rozdíl od Indie totiž Japonsko trpí nedostatkem kvalifikovaných odborníků v této oblasti a rádo by tak získalo indické know-how k jejich výchově.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade/CzechInvest Japonsko.
Zdroj: Nikkei Asia Review
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby
• Teritorium: Indie | Japonsko