Japonsko bude více chránit své prémiové potraviny

Vláda i potravinářské asociace se chystají více chránit „Made in Japan“ produkty.

Japonští zemědělci se v posledních letech potýkají se stále rostoucím počtem čínských a korejských farmářů, kteří pěstují kopie prémiových odrůd ovoce a zeleniny původem z Japonska, jenž jsou následně prodávány po celé Asii za výrazně nižší cenu než japonské originály. Dle odhadů japonského ministerstva zemědělství, lesnictví a rybářství vychází za posledních pět let ztráta, jež byla způsobena dostáním se semen a sazenic po dlouhá léta v Japonsku šlechtěných odrůd do rukou zahraničních zemědělců, na více než 202 mil. dolarů.

Pro lepší ochranu duševního vlastnictví u osiv proto japonská vláda přichystala seznam celkově 1,975 odrůd zeleniny, ovoce a obilnin, které je nově zakázáno z Japonska zcela vyvážet; na seznamu lze naleznout např. jahody Amao, hrozny Shine Muscat či sladké brambory Beniharuka. Vláda si od nového zákona, jenž je v platnosti od dubna, pak mimo jiné slibuje, že ji pomůže k dosažení v minulém roce vytyčeného cíle ročního objemu vyexportovaných potravinářských produktů v hodnotě 5 bil. jenů v roce 2030. Snahu o ochranu prestiže a snazší uchopitelnost značky „Made in Japan“ pro spotřebitele se snaží v posledních měsících i japonští výrobci alkoholu.

V dubnu tak např. asociace Japan Spirits & Liqueurs Makers Association zveřejnila novou definici japonské whisky, za kterou je nově považována pouze ten destilát, při jehož výrobě byla použita výhradně japonská voda a který byl vydestilován a zabalen na území Japonska. Změna pak má mířit především na zahraniční zákazníky, pro které dle mluvčího asociace bylo v minulosti nelehké zorientovat se v různých typech pálenek, kdy jako japonská whisky byly označovány např. I pálenky, jež dle japonských standardů nejsou oficiálně whisky či destiláty, které byly vyrobeny v zahraničí a v Japonsku pouze stočeny a zabaleny.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade/CzechInvest Japonsko.
Zdroj: Nikkei Asia Review
• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Asie | Japonsko | Zahraničí