Japonsko bude vypouštět vodu z Fukušimy do moře

Japonská vláda v úterý 13. dubna oficiálně potvrdila záměr vypustit kontaminovanou vodu z fukušimské elektrárny do moře. Okolní státy proti rozhodnutí protestují.

Od havárie jaderné elektrárny Fukušima Daiiči, která byla způsobena silnými otřesy a následnou vlnou cunami, uplynulo již deset let. Poničený reaktor byl okamžitě po havárii odstaven z provozu, na jeho chlazení je však dodnes spotřebováváno až 170 tun vody denně. Tato voda je skladována v obřích zásobnících nedaleko elektrárny. Od počátku záchranných prací se však jednalo o provizorní řešení a s ohledem na možnost brzkého vyčerpaní kapacity zásobníků si již japonská strana nemohla dovolit nadále oddalovat rozhodnutí, jak s 1,3 mil. tun vody naložit, přičemž její skladování ročně přichází na více než 900 mil. dolarů.

Voda ze zásobníků bude před vypuštěním do moře filtrována a podle provozovatele elektrárny společnosti TEPCO by z ní měly být tímto procese odstraněny všechny radioaktivní izotopy s výjimkou tritia (oddělení tohoto radioaktivního izotopu vodíku od vody je prakticky nemožné). Celá operace začne do dvou let a její průběh je odhadován na jednu celou dekádu.

Navzdory deklaracím japonské vlády, že se jedná o zcela bezpečný a v jiných elektrárnách po celém světě běžně využívaný proces, rozhodnutí vyvolalo obavy u blízkých sousedů, lokálních rybářských asociací či enviromentálních organizací. 

Zdroj: Reuters
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade/CzechInvest Japonsko.
• Teritorium: Asie | Japonsko | Zahraničí