Japonsko bude zmírňovat podmínky pro vstup do země

Japonská vláda oznámila ve čtvrtek postupné zmírňování podmínek pro vstup cizích státních příslušníků na své území. Ten je v současnosti v rámci mimořádných opatření zakázán těm cestujícím, kteří dva týdny před příletem do Japonska pobývali v některé ze 111 rizikových zemí.

V první fázi uvolňování by měl být umožněn vstup až 250 cestujícím denně z Austrálie, Nového Zélandu, Thajska a Vietnamu, kteří do Japonska přijíždějí za obchodním jednáním či jsou vysoce kvalifikovanými pracovníky. Čtveřice zemí byla vybrána jednak kvůli úzkým ekonomickým vazbám s Japonskem a jednak díky tamnímu pozitivnímu vývoji epidemiologické situace. Turistů a studentů se prozatím výjimka netýká.

Při kontrole bude nutné předložit jak negativní test na covid-19 pořízený před odletem, tak podstoupit ještě jedno testování přímo na letišti. Přijíždějící bude také povinen poskytnout podrobný itinerář s místy, kde se bude během svého pobytu pohybovat a kde bude ubytován. V ideálním případě by se pak měl vyvarovat i cestování hromadnou dopravou a po dobu strávenou v zemi by měl mít pro snadnější trasování v případě pozdějšího prokázaní onemocnění neustále aktivovaný GPS lokalizátor ve svém telefonu.

Na druhé fázi uvolňování režimu pro vstupu do země, která by umožnila příjezd cestujícím z dalších států vedených v seznamu rizikových zemí, do kterého patří i Česká republika, japonské ministerstvo zahraničí a vláda usilovně pracují. Detaily či alespoň přibližné datum, kdy by k druhé fázi mohlo dojít, nicméně čtvrteční vládní prohlášení nepřineslo.

Zdroj: Mainichi
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade/CzechInvest v Tokiu.

Pravidelné novinky e-mailem