Japonsko by mohlo přijít až o 3 miliony pracovních míst

Dle čerstvě publikované studie by mohlo v období mezi březnem 2020 až 2021 v Japonsku přijít o své zaměstnání až 3 miliony lidí.

Japonská míra nezaměstnanosti již v březnu vzrostla na své roční maximum 2,5 % a očekává se, že i v následujících měsících její hodnoty nadále porostou. Analytici z Institutu hospodářského a sociálního výzkumu regionů Čúbu pak ve své studii odhadují, že pokud se podaří zamezit šíření covid-19 až koncem tohoto roku, mohlo by o své zaměstnaní přijít v důsledku globální pandemie až 4,5 % pracujících. Jednalo by se tak až o trojnásobek zaniklých pracovních míst z roku 2008, kdy v důsledku kolapsu Lehman Brothers přišlo v Japonsku o zaměstnání přibližně 1,5 % pracujících (950 tisíc lidí).
Nejvíce ohrožené budou sektory, které až donedávna profitovaly ze zahraničního turismu. Ten v Japonsku, podobně jako ve zbytku světa, přestal prakticky existovat a např. v dubnu 2020 zaznamenal absolutního počet příjezdů zahraničních návštěvníků ve srovnání s loňským dubnem propad o 99,9 %. V maloobchodě by se proto počet zaniklých míst mohl vyšplhat na 845 tisíc, ve výrobě na 614 tisíc a v hotelnictví s pohostinstvím na 589 tisíc.

Zdroj: Nikkei, Japan Times
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade/CzechInvest v Tokiu

Pravidelné novinky e-mailem