Ve stínu globálního zdražování cen energií či opakovaných obav z přetížení sítě spojených s výzvami k úsporám energie z počátku léta se japonská vláda rozhodla zásadně přehodnotit svou postfukušimskou energetickou politiku a vyhlásila záměr do budoucna více spoléhat na jaderné reaktory.
Jaderných reaktorů je sice v celém Japonsku celkemě 33, v současnosti je jich ale v provozu pouze šest . V reakci na fukušimskou havárii totiž byly všechny jaderné elektrárny z důvodu bezpečnostních prověrek odstaveny, a přestože za zcela bezpečné bylo doposud vyhodnoceno 17 reaktorů, v provozu je méně než pětina z nich.
Český dodavatel uspěl v prestižním CERNu. Co tam firmy Arbyd dodala?
Právě znovuspuštění již nutnou prověrkou certifikovaných reaktorů, pro které doposud chyběla politická vůle, a to již do léta 2023, má být nejen prvním krokem boje se současnou situací na energetickém trhu, ale i součástí dlouhodobé snahy o dekarbonizaci.
Japonská vláda nově zaujala obdobný postoj jako ta česká a jadernou energii vnímá jako ideální alternativu při transformaci v bezuhlíkovou společnost. Do konce roku by pak Kišidův kabinet měl vypracovat detailnější plán a představit roadmapu pro certifikaci dalších osmi reaktorů.
Nový zákon má prodloužit současnou životnost reaktorů, která je nyní stanovena na nejdéle 60 let, a její délka by měla být prodloužena o dobu, kdy reaktor byl mimo provoz kvůli bezpečnostním prověrkám. Plán na stavbu nových reaktorů nové generace počíná rokem 2030.