Japonské ministerstvo hospodářství, obchodu a průmyslu pracuje s pěticí lokalit, které by do budoucna mohly sloužit jako uložiště pro CO2, a to s regionem Tomakomai na Hokkaidu, pobřežím Japonského moře v oblasti Tóhoku, východní Niigatou, oblastí Velkého Tokia a pobřežím Kjúšú.
Za projekty v jednotlivých lokalitách stojí přední japonské společnosti Itochu, Nippon Steel či Tohoku Electric Power. Nicméně část nákladů na geologický průzkum ponese i japonská vláda, která tím podporuje rozvoj technologií v oblasti ukládání uhlíku.
ExportMag.cz: Ve světě vzniká síť ekologických učeben Archimedes s českými technologiemi
Pokud se lokality ukážou být geologicky vhodné, realizace projektů by měla začít do konce roku 2026, přičemž komerční provoz se plánuje do konce dekády.
V rámci geologického průzkumu budou vytvořeny dva vrty na každé z lokalit, přičemž odhadované náklady činí přibližně 10 miliard jenů (66,6 milionu dolarů) na jeden vrt. Z veřejného rozpočtu je na tyto průzkumné práce vyčleněno 32 miliard jenů.
Japonská vláda hodlá uložit pod zem 1 % ročních emisí skleníkových plynů do roku 2030 a do roku 2050 chce tento podíl zvýšit na 10–20 %. Hlavním zdrojem ukládaného oxidu uhličitého budou především elektrárny na fosilní paliva.