Japonsko je společně s Koreou lídrem ve vývoji baterií

V první desítce společností, kterým bylo uznáno mezi lety 2000–2018 v oboru baterií nejvíce patentů, jsou s výjimkou německého Bosche pouze firmy z Japonska a Koreje.

Ukázala tak studie Innovation in batteries and electricity storage – a global analysis based on patent data, na které společně pracovaly Evropský patentový úřad a Mezinárodní energetická agentura a jejímž hlavním cílem bylo představit hlavní inovace a trendy tohoto dynamického a neustále se rozvíjejícího odvětví.

Podle jejích výsledků počet patentů v oblasti baterií a technologií umožňujících uchovávání energie mezi roky 2005 až 2018 rostl meziročně průměrně o 14 % a čtyřnásobně tak převyšoval průměrný růst ostatních technologií. V roce 2018 pak počet patentů, a to převážně ve vývoji lithium-iontových baterií využívaných v elektromobilech a spotřební elektronice, dokonce přesáhl hranici sedmi tisíc.

Za celé sledované období bylo uznáno nejvíce patentů korejské společnosti Samsung, druhé místo obsadil japonský Pannasonic a trojici nejlepších uzavírá korejské LG.

Zbývající členové první desítky s výjimkou Bosche ale už jsou výhradně japonské společnosti (Toyota, Hitachi, Sony, NEC, Nissana Toshiba) a např. v roce 2018 třetina veškerých patentů vzešla z japonských firem a univerzit. Je pak ale s podivem, proč se v Japonsku navzdory úspěchům místních vědců a korporací nedaří rozvíjet trh s elektromobily. Zatímco v sousední Číně bylo v roce 2019 prodáno téměř 50 % ze všech elektromobilů na světě, japonské prodeje dosáhly na pouhá dvě procenta.  

Zdroj: Nikkei, epo.org
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade/CzechInvest v Tokiu
• Oblasti podnikání: Elektronika a elektrotechnika
• Teritorium: Japonsko | Korejská republika