Koronavirus urychluje v Japonsku digitalizaci napříč odvětvími

V rámci příprav na dobu pokoronavirou se chystají japonské korporace investovat do informačních technologií v tomto fiskálním roce průměrně o 15,8 % více, než tomu bylo v roce 2019.

Vyplývá tak z průzkumu deníku Nikkei mezi 765 japonskými veřejně obchodovatelnými společnostmi s kapitálem přesahující částku 100 mil. ¥. V celkovém součtu by se měla investice těchto firem do ICT v období mezi dubnem 2020 až dubnem 2021 vyšplhat až na 471,8 mld. ¥ (cca 4,45 mld $). Zpracovatelský sektor by měl v průměru investovat o 20,3 % více, služby pak o 13,1 %. Saisuke Sakai z Mizuho Research Institute navíc v souvislosti s tímto průzkumem dodává, že objem investic do digitální transformace poroste i v následujících letech, představitelé největších japonských korporací si totiž uvědomili nezbytnost co nejrychlejší adaptace na nové výzvy, které přinesou nové pokoronavirové pořádky.

Společnost Seven & i Holdings provozující řetězec večerek 7-Eleven tak např. chystá po navýšení objemu investic v oblasti ICT o 19,9 % na celkových 121,2 mld. ¥ zavedení nového systému dynamického naceňování zásilek a celkové snížení zátěže kurýrů, výrobce průmyslových a zemědělských strojů Kubota plánuje ve spolupráci s Microsoftem implementaci systému spravující veškerou globální produkci a prodeje (investice 20,8 mld. ¥ znamenající 140% nárůst oproti fiskálnímu roku 2019) a korporace Taisei v rámci implementace online nástroje na kontrolu a dozorování stavebních projektů bude navyšovat objem investic o 17,1 %.

Zdroj: Nikkei
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade/CzechInvest v Tokiu
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby
• Teritorium: Japonsko