Japonsko má nového premiéra a kabinet

V pořadím stým předsedou japonské vlády se stal bývalý ministr zahraničí Fumia Kišidu. Tokijská burza na složení nového kabinetu reagovala propadem.

Kišida pozici převzal po Jošihide Sugovi, kterého vystřídal také v čele vládní Liberálně demokratické strany (LDP). Suga se obou funkcí dobrovolně vzdal poté, co byl dlouhodobě kritizován za nezvládnutí koronavirové situace. Šedesátičtyřletý Kišida se premiérem stal nedlouho před parlamentními volbami. S nimi se původně počítalo na polovinu listopadu, Kišida se ale jejich konání rozhodl urychlit na 31. říjen.

V novém dvacetičlenném kabinetu je třináct ministrů bez předchozí zkušenosti s řízením ministerstva. Post si udrželi, s ohledem na sílící napěti v Čínském moři a snahou zachovat kontinuitu a čitelnost pro zahraniční partnery, pouze ministři zahraničí a obrany. Například Taró Aso po více než devíti letech opouští post ministra financí a nového angažmá v kabinetu se nedočkal ani Taró Kano, bývalý ministr pro vakcinaci a hlavní rival Kišidy v kampani o předsednické křeslo LDP.

Právě prohra populárního ministra Kana, od kterého si nejen média a finanční trhy slibovaly čerstvý vítr do japonské politiky, odstartovala propad indexu tokijské burzy. Ten se navíc s ohlášením složení nového kabinetu prohloubil a poprvé od loňského června lze sledovat na burze nepřetržitý propad trvající déle než týden.

Zdroj: Mainichi
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade/CzechInvest Japonsko.

 
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Vzdělávání, lidské zdroje
• Teritorium: Asie | Japonsko | Zahraničí