Japonsko nastavuje lepší podmínky pro rozvoj finančního sektoru

Ve snaze přilákat zahraniční společnosti, především ty, které se věnují finančním službám, podnikají japonská města jako Tokio, Ósaka a Fukuoka kroky ke zvýšení atraktivity svého byznysového prostředí. S řadou podpůrných opatření pak přichází i samotná vláda.

Jedná se o metropoli s kvalitní infrastrukturou, širokou nabídkou mimopracovního vyžití, kvalifikovanou pracovní silou a politicky stabilním a bezpečným prostředím. Rozvoji místního finančního trhu ale dlouhodobě brání chronické japonské potíže. Jedná se především o překážky v podobě přísné imigrační politiky, vysokých daní, těžkopádné byrokracie, jazykové bariéry a složitého právního prostředí.

Ilustrační fotografie

V poslední době se k tomu přidává i skluz ve využívání nejmodernějších finančních technologií (Fintech), jejichž rozvoj zpomaluje i nepřehledné licenční řízení. Tokijská burza je přitom třetí největší na světě po amerických New York Stock Exchange a Nasdaq Stock Market a je na ní zapsáno na 3700 společností.

Tokijská radnice nedávno, s cílem zvýšit svou atraktivitu pro finanční sektor, začala spolupracovat s velkými bankami a developery a nabízí nově příchozím společnostem ze zahraničí zvýhodněné podmínky v jejich začátcích, např. zaplacení nájmu první tři měsíce pro každou zahraniční společnost, která bude zvažovat otevření své kanceláře ve městě. Tokijská starostka Juriko Kojke neskrývá své ambice: „Chci udělat z Tokia finanční město Asie číslo jedna.“

Také Ósaka a Fukuoka plánují přitáhnout zahraniční finanční společnosti

Ósaka má výhodu v první společné finanční a komoditní burze v Japonsku. Místní samospráva a lokální finanční společnosti navíc úzce spolupracují na vytvoření mezinárodního finančního centra nové generace.

Druhé jmenované město Fukuoka je v poslední době atraktivní především pro IT firmy, pro něž snížilo místní daň. V dalším kroku se zvažuje vytvořit ve městě zvláštní oblasti národního strategického významu (National Strategic Special Zone), které by nabídly další daňové výhody. V září navíc Fukuoka otevřela poradenské centrum pro zahraniční finanční instituce, kterým nabízí právní a konzultantské služby.

Odkaz Bati žije, exportéři zavádějí jeho systém vedení firmy

V neposlední řadě centrální vláda přijala v posledním roce řadu konkrétních opatření k rozvoji domácího finančního trhu a jeho internacionalizaci. Jedná se o daňová zvýhodnění, zjednodušení licenčních procesů a možnost jejích kompletního vedení v angličtině a snadnější vstup do země pro podnikatele.

Bližší informace o veškerých zvýhodněních lze nalézt na webu japonské Agentury pro finanční služby. Z českého pohledu je tento vývoj zajímavý nejen pro finanční společnosti a investory, ale také související odvětví. Především jde o IT a zvláště o Fintech a kyberbezpečnost, v níž již na japonském trhu české IT firmy úspěšně působí.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentur CzechTrade a CzechInvest Japonsko.
Zdroj: Velvyslanectví ČR v Tokiu

• Oblasti podnikání: Investice
• Teritorium: Asie | Japonsko | Zahraničí