Japonsko opět uzavírá své hranice pro téměř všechny cizince

V reakci na šíření omikron varianty koronaviru Japonsko opět zpřísňuje režim na hranicích. Od rozvolnění pravidel pro cestující ze zahraničí v případě obchodní cesty či studijního pobytu při tom neuběhl ani měsíc.

Japonsko se zařadilo mezi země, které riziko šíření nové varianty koronaviru považují za velmi vážné, a od 30. listopadu zakazuje vstup do země téměř všem cizím státním příslušníkům. Výjimka se bude týkat pouze držitelů víz umožňující opakovaný vstup do země.

Ilustrační fotografie

Na přijíždějící z afrických zemí či států s potvrzeným výskytem varianty omikron, a to včetně japonských občanů, se navíc bude vztahovat velmi přísná karanténa ve vládou stanovených karanténních zařízeních.

Japonsko dlouhodobě patří mezi země s nejpřísnějším režimem na hranicích a s výjimkou olympiády a loňského podzimu je země uzavřena pro všechny zahraniční cestující prakticky po celou dobu pandemie. Od letošního jara sice po absolvování 14denní (později pak 10denní karanténu) byli cizinci v případě pracovní cesty vpouštěni do země, s ohledem na délku nutné izolace však tuto možnost mohlo využít naprosté minimum z nich.

Češi vybaví města budoucnosti chytrými stromy nebo multifunkčními lavičkami

Od 8. listopadu pak po dlouhém naléhání japonských obchodních kruhů a zástupců univerzit začala platit nová pravidla, která v případě obchodní cesty požadovala po naočkovaných pouze třídenní karanténu a v případě studijního pobytu karanténu desetidenní, ta však s ohledem na poslední vývoj vzala za své po třech týdnech.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentur CzechTrade a CzechInvest Japonsko.
Zdroj: NikkeiAsia Review

• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas
• Teritorium: Asie | Japonsko | Zahraničí