Zdroj: CzechTrade

Japonsko rozvolnilo pravidla pro vývoz polovodičových materiálů do Koreje

Jižní Korea na zrušení kontroverzních pravidel z července 2019 zareagovala stažením oficiální stížnosti u Světové obchodní organizace.

Oteplování vztahů mezi Japonskem a Koreou z posledních měsíců vyústilo v půlce března ke zrušení pravidel vývozu u trojice materiálů klíčových pro výrobu OLED panelů a polovodičů v high-tech zařízení. Ta byla v platnosti od poloviny roku 2019 a po japonských exportérech vyžadovala speciální licenci, pro jejíž získání bylo nutné podstoupit přísnou inspekcí provozu a uzpůsobit vnitrofiremní pravidla pro export.

Ilustrační fotografie

Japonskou vládou byl tento krok vysvětlován výhradně jako pouhá ochrana domácích výrobců high-tech zařízení, korejská strana jej ale označovala jako politický motivovaný a chápala jej jako odplatu za rozhodnutí jihokorejského Nejvyššího soudu, který na podzim roku 2018 nařídil japonským firmám vyplatit odškodnění Jihokorejcům, kteří byli za 2. světové války nasazeni v japonských továrnách na nucenou práci.

Celý spor pak před 4 lety vyeskaloval nejen v oficiální stížnost korejské strany u WTO, ale i ke vzájemnému vyškrtnutí ze seznamů privilegovaných obchodních partnerů. Vzájemné vyřazení ze skupin privilegovaných partnerů, které například na japonské straně omezuje vývoz přístrojů s potenciálem pro vojenské využití, je stále v platnosti.

Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

S ohledem na nedávná prohlášení japonského premiéra Kišidy a korejského prezidenta Juna během oficiální březnové návštěvy korejské prezidentské delegace v Tokiu, která proklamovala vůli k prohloubení vzájemných obchodních vztahů, však zahraniční komentátoři předpokládají, že se v zákulisí usilovně pracuje i na urovnání těchto obchodních příkopů.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentur CzechTrade a CzechInvest Japonsko.
Zdroj: Nikkei Asia Review

• Oblasti podnikání: Obchod | Ostatní

Doporučujeme