Balíček recipročních cel, který představil prezident Trump, počítá v případě druhé největší asijské ekonomiky se sazbou 24 %, a to včetně automobilů, na jejichž exportu je japonské hospodářství silně závislé. USA je přitom pro japonské automobilky dlouhodobě hlavním trhem, kdy jen v roce 2024 do země dovezly více než 1,3 mil. vozidel.
Zavedení cel navíc přichází v pro Japonsko nevhodnou dobu. Nedávná jednání odborů přinesla průměrné zvýšení mezd o 5,28 %, což představuje nejvýraznější růst za několik desetiletí, a vláda doufala, že se tento trend rozšíří i mezi malé a střední podniky, které zaměstnávají přibližně 70 % japonské pracovní síly. Tyto firmy jsou však i pod finančním tlakem v důsledku rostoucích cen surovin a oslabujícího jenu, a hrozící obchodní konflikt by mohl tento křehký pozitivní vývoj zvrátit.
ExportMag.cz: Odkaz Bati žije, exportéři zavádějí jeho systém vedení firmy
Experti varují, že eskalace obchodního napětí mezi USA a Japonskem by mohla negativně ovlivnit celé hospodářství. Důvěra japonských výrobců klesá a investice do kapitálu — další klíčový motor růstu — by mohly oslabit, pokud bude nejistota v exportu přetrvávat.
Shinichiro Kobayashi z Mitsubishi UFJ Research and Consulting označil situaci za nejhorší možný scénář, kdy zpomalení globální ekonomiky vyvolané obchodními spory zasáhne Japonsko mimořádně silně. Ačkoliv HDP země ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 vzrostl o anualizovaných 2,2 %, podle odhadů ekonomů z Nomura Research Institute a Daiwa Institute of Research by nová cla mohla v příštích letech snížit růst HDP o 0,7 až 1,8 %.
Proti zavedení cel se ohradili i nejvyšší japonští představitelé, kteří vyjádřili vážné obavy ohledně souladu těchto opatření s pravidly WTO i s bilaterální obchodní dohodou mezi Japonskem a USA z roku 2019. S americkou administrativou plánují o celní politice jednat a doufají v minimalizaci jejích dopadů.