Japonsko: Testy doručovacích robotů v běžně dopravě snad již letos

Probíhající koronavirová krize, požadující maximální minimalizaci mezilidských kontaktů, a prohlubující se nedostatek pracovní síly ve stárnoucí populaci urychlily v Japonsku debatu nad úpravou silničních pravidel pro autonomní doručovací roboty.

Současná pravidla silničního provozu na samořiditelné, maximálně 6 km rychlostí pohybující se roboty nepamatují, a znemožňují tak jejich jakékoliv testování v běžném provozu. Na výzvu vlády proto japonská Národní policejní agentura svolala speciální tým odborníků, který má za úkol připravit podklady pro novelu, jež by testování umožnila, a to již do konce tohoto roku. Společnost Rakuten se ostatně nechala slyšet, že robota, na kterém pracuje se svým čínským partnerem JD.com od roku 2016, by během letošního kalendářního roku v běžném provozu opravdu ráda vyzkoušela.

Již na srpen je pak naplánovaný veřejný test doručovacího robota DeliRo, cca metrového vozítka s nosností až 50 kg od japonské společnosti ZMP. Test proběhne mezi 12. až 16. srpnem v areálu festivalu Takanawa Gateway Fest, kde bude DeliRo zajišťovat pro návštěvníky rozvoz tradičních pohankových nudlí soba.

Zdroj: Mainichi
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade/CzechInvest v Tokiu

Pravidelné novinky e-mailem