Japonsko chce přilákat finanční instituce a společnosti zvažující odchod z Hongkongu

Japonsko by rádo využilo nejistoty panující nad budoucností Hongkongu jako hlavního finančního centra Asie zapříčiněné zavedením kontroverzního zákona o národní bezpečnosti a spřádá plány, jak jej v této roli nahradit.

Novým plánovaným finančním centrem se nicméně nemá stát hlavní město Tokio, ale v rámci dlouhodobé snahy o decentralizaci japonského byznys prostředí se japonská vláda chystá lákat zahraniční společnosti a finanční instituce především do Ósaky a Fukuoky.

Pro tento účel by pak dle zdrojů blízkých vládě mělo být ze státního rozpočtu pro příští rok vyhrazeno 50 mil. ¥ na poradenské služby pro subjekty zvažující takovýto přesun. S tímto záměrem ostatně koresponduje i prohlášení japonského ministra financí Taró Asóa z počátku měsíce, ve kterém exodus zahraničních expertů a firem z Hongkongu do zemí, jako jsou Singapur či Japonsko, považuje jako zcela přirozenou reakci na aktuální vývoj v politické situaci v bývalé britské kolonii.

Otázkou nicméně zůstává, jestli je pro zahraniční subjekty Japonsko dostatečně lukrativní. Vedle vyšších sazeb korporátní daně a daně z příjmu (v porovnání s Hongkongem a Singapurem), může proti Japonsku hovořit i přebujelá administrativa, jazyková bariéra či časté přírodní katastrofy.

Zdroj: Japan Times
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade/CzechInvest v Tokiu
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Investice | Obchod
• Teritorium: Hongkong | Japonsko