Japonsko začalo vydávat Covid Pasy

Od 26. července mohou v Japonsku zájemci s dokončenou vakcinací žádat o certifikát. Počet zemí, jež se zavázaly zmírnit karanténní opatření pro držitele tohoto dokumentu, je však stále velmi limitovaný.

Držitele japonské verze Covid Pasu čekají mírnější omezení po příletu do Itálie, Rakouska, Turecka, Bulharska, Polska, Estonska a Jižní Koreje. Podle hlavního tajemníka japonské vlády Kacunobu Katóa administrativa usilovně pracuje na brzkém rozšíření seznamu o další země.

Zároveň japonská obchodní federace Keidanren žádá vládu, aby rozšířila uplatnitelnost oficiálního osvědčení o plné vakcinaci i nad rámec mezinárodního cestovaní. Zástupci největší a nejvlivnější ekonomické organizace v zemi míní, že se nabízejí slevy pro držitele pasu v restauracích či navýšení maximálního počtu účastníků hromadných akcí.

Stejně jako v jiných zemích se však ozývají hlasy, že by se jednalo o diskriminaci nenaočkovaných a zbytečnou zátěž pro úřady, jež by se musely potýkat s vysokým počtem zájemců o osvědčení a výhod z něj plynoucích.

Ostatně japonské Covid Pasy je momentálně možné obdržet pouze v tištěné podobě, a to po osobní návštěvě místního úřadu či zaslání potřebných dokumentů poštou. Elektronické podávání žádostí či pasová aplikace jsou zatím v nedohlednu.

Celá diskuze o šíři využitelnosti Covid Pasů se odehrává za situace, kdy prefektura Tokio zaznamenává nejvyšší jednodenní přírůstky od počátku pandemie a kdy plně naočkovaná je pouhá čtvrtina populace.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade/CzechInvest Japonsko.
Zdroj: Mainichi

 
• Témata: Koronavirus svět
• Teritorium: Asie | Japonsko | Zahraničí