Japonský Nissan zavře svou barcelonskou továrnu

Nissan Motor Co. poté, co v loňském fiskálním roce zaznamenal miliardové ztráty, chystá ve svých výdajích masivní škrty.

Japonská automobilka vedle potvrzení dlouhodobě neuspokojivých výsledků (loňská ztráta se vyšplhala na 672 mld. jenů) představila i nový plán úspor, které by měly snížit roční fixní náklady až o 300 mld. jenů  a v dlouhodobém horizontu přispět ke snížení ročních ztrát na 20 mld. jenů.

Nissan Next, jak tento plán úspor japonská společnost nazvala, přinese škrty nejen v marketingu a vývoji, ale i v množství vyráběných modelů (ze současných 69 na 55) a vyráběných kusech (ze 7,2 mil. na 5,4 mil.). V souvislosti s tím pak dojde i k zavření továrny ve španělské Barceloně. V krátkém sledu se tak jedná o druhou továrnu, ve které chystá Nissan ukončit výrobu. Již v březnu automobilka oznámila uzavření jedné ze svých dvou továren v Indonésii.

Do budoucna společnost plánuje soustředit se především na trhy v Japonsku, USA a Číně. Na posledně jmenovaném trhu ostatně Nissan, navzdory probíhající pandemii, zaznamenal v dubnu 1,1% růst prodejů oproti loňskému roku. V Číně prodal celkem 122 846 vozidel.

Zdroj: Nikkei, Japan Times
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade/CzechInvest v Tokiu

Pravidelné novinky e-mailem