Zdroj: CzechTrade

Japonský videoherní trh je ve výborné kondici

Segment táhnou nahoru především zisky z her pro mobilní zařízení, daří se i japonskému Nintendu.

Trh s videohrami v Japonsku již druhý rok v řadě překonal hranici 2 bilionů jenů a i přes 0,8% meziroční pokles patří dlouhodobě k nejstabilněji rostoucímu odvětví v zemi. Jeho hodnota se za poslední desetiletí zdvojnásobila. Růst byl navíc v posledních dvou letech umocněn pandemií covidu-19, díky kterému se výrazně prodloužil čas, který uživatelé mohli strávit hraním.

Ilustrační fotografie

Dvě třetiny z objemu celého trhu pak tvoří mobilní hry, které za rok 2021 vygenerovaly zisk 1,3 bil. jenů. Ostatně zisky z mobilních her překonaly ty konzolové již v roce 2013 a jejich podíl se nadále navyšuje. Růst popularity mobilních her s se sebou samozřejmě nese i řadu kontroverzí a problémů, ať se jedná o náhodné systémy odměn, tzv. gačča, jež hraničí s loterií či rostoucí počet hodin, které uživatelé tráví u mobilních obrazovek.

Na rozdíl od sousední Číny a Koreje však japonská vláda zatím nepřistoupila ke kroků, kterými by se snažila omezit čas strávený hraním či utrácené částky za in-game měnu u nezletilých uživatelů, a celý trh tak může nadále růst.

Češi vybaví města budoucnosti chytrými stromy nebo multifunkčními lavičkami

V loňském roce se dařilo i dvojici hlavních japonských hráčů na trhu s domácími konzolemi, byť se Sony muselo během celého roku
2021 potýkat s nedostatky čipů nutných při výrobě nejnovějšího modelu konzole PlayStation 5. Ta byla uvedena na trh sice již v listopadu 2020, polovodičová krize ale vedla k její obrovské nedostatkovosti a teprve v posledních měsících se dá hovořit o její relevantní dostupnosti.

Vítězem na japonském konzolovém trhu je tak jednoznačně společnost Nintendo, která jen za rok 2021 prodala v Japonsku 5,57 milionu kusů hybridní konzole Switch (pro srovnání Playstationu 5 se za dva roky od uvedení na trh prodalo v Japonsku 2 miliony) a jejíž exkluzivní tituly dlouhodobě opanují přední příčky japonských prodejních žebříčků.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentur CzechTrade a CzechInvest Japonsko.
Zdroj: Asahi

• Oblasti podnikání: Kreativní průmysly | Obchod | Software a ICT služby
• Teritorium: Asie | Japonsko | Zahraničí

Doporučujeme