Jihoafrická republika otevřela hranice, ale ne pro všechny

Jihoafrická republika otevřela svoje hranice pro zahraniční cestovatele.

Jihoafrická republika otevřela 1. října hranice cizincům, zároveň byl uveřejněn seznam zemí, jejichž turisté do země prozatím nesmějí. Tento seznam se bude každých 14 dní aktualizovat. Bohužel Česká republika i Slovensko na tomto seznamu zatím figurují. 

Přehled všech zemí, které jsou na seznamu zařazeny jako vysoce rizikové k dispozici na webových stránkách ministerstva.

Ostatních druhů cest (služební, obchodní, vědecký, studijní, povolený dlouhodobý/trvalý pobyt atd.) se toto vládní opatření netýká a držitel cestovního dokladu ČR pro cestu do JAR musí splnit několik podmínek:

  • zaslat před nastoupením cesty písemně žádost na e-mail Ministerstva vnitra JAR (Covid19BusinessTravel@dha.gov.za) se zdůvodněním účelu cesty,
  • k e-mailu přiložit kopii cestovního dokladu a/nebo kopii pobytového víza,
  • seznam plánovaných aktivit v JAR,
  • itinerář cesty,
  • potvrzení o ubytování v JAR.

Při překračování hranic je od každého cestovatele vyžadován negativní test na covid-19, který nesmí být starší než 72 hodin v době započetí cesty do JAR. Zárověň na hraničním přechodu bude všem měřena teplota. 

V případě příznaků covidem-19 bude cestující podroben novému testu a při prokázání nákazy bude povinně umístěn na 10 dnů do státem určených karanténních zařízení. Veškeré tyto náklady si cestující hradí sám. V tomto případě je možné, že bude vyžadováno prokázaní pojištění pokrývající tyto náklady (některé aerolinky to mohou také vyžadovat).

Otevírá se zatím 18 pozemních hranic a 3 mezinárodní letiště (O. R. Tambo v Johannesburgu, Cape Town International, King Shaka v Durbanu).

Doporučujeme sledovat oficiální stránky Jihoafrické vlády, v minulosti se stávalo, že některá (i renomovaná) média o situaci nepřesně informovala.

Zdroj: gov.za
Zpracoval kolektiv pracovnúků Zahraniční kanceláře CzechTrade v Johannesburgu.
• Témata: Koronavirus svět
• Teritorium: Jihoafrická republika