JAR představila plán očkování obyvatelstva

Do JAR by mělo v lednu dorazit milion a v únoru dalších půl milionu vakcín proti covidu-19.

V zemi bude na plný úvazek pracovat 6300 tzv. vakcinátorů, kteří by měli být schopní očkovat denně 50 lidí, tzn. více než 300 tisíc lidí denně celkem. Předpokládá se, že nebudou pracovat v přetížených nemocnicích a klinikách, ale že vzniknou hromadná očkovací centra, potažmo se bude očkovat v městských sálech, kostelech a školách. Tuto práci budou moci vykonávat atestovaní lékaři a zdravotní sestry a zároveň medici a další zdravotníci studující v posledním ročníku.

Dále se předpokládá, že zájemci o očkování budou muset vyplnit formulář, jehož prostřednictvím se budou uchovávat data o proočkovanosti obyvatel jako upozornění na termín druhé dávky, případně se budou monitorovat lidi, kteří se k druhé dávce vakcíny nedostavili. Vláda pracuje na elektronickém systému, který bude sloužit k prokázání očkování. K dispozici bude i papírová certifikace. Nejčastěji bude k dostání vakcína od společnosti AstraZaneca (70 %). Nejprve by měli očkování podstoupit zdravotníci,  lidé pracující v první linii a velmi ohrožení obyvatelé.

Jedna z největších lékárenských distribučních sítí v JAR společnost Dis-Chem nabízí na devíti místech v zemi drive-in PCR testování, ke kterému plánuje přidat i drive-in očkování, až budou k dispozici vakcíny. Pozadu nechce zůstat ani další velký hráč na trhu – Clicks.

Celkem bylo v JAR zatím nakaženo 1 150 000 obyvatel, vyléčilo se 930 tisíc a zemřelo 31 tisíc nemocných. Jihoafrická republika v současnosti čelí vysokému nárůstu nemocných, což bylo pravděpodobně zapříčiněno hlavní letní (prázdninovou) sezonou, která tento týden pomalu končí. V důsledku vysokého nárůstu hned po Vánocích jihoafrická vláda opět zakázala prodej alkoholu, zakázala vstup na pláže a do jiných veřejných prostranství a prodloužila zákaz vycházení od 21:00 do 6:00 hod. 

Zpracoval kolektiv autorů zahraniční kanceláře CzechTrade JAR.
• Témata: Koronavirus svět
• Oblasti podnikání: Farmaceutický průmysl