Zdroj: CzechTrade

JAR připravuje velký vodní projekt za 27 miliard randů

Těžařské společnosti plánují společně s jihoafrickou vládou vybudovat vodní potrubí za více než 27 miliard randů.

Pitná voda by se měla dodávat do velkých dolů s platinou a chromem a také pro statisíce obyvatel. Polovinu peněz by měly do konce roku zajistit společnosti, zbytek musí sehnat vláda a obce. Výstavba by mohla začít z kraje příštího roku.

Ilustrační fotografie

Projekt se táhne v délce asi 170 kilometrů napříč provincií Limpopo na severovýchodě Jihoafrické republiky a očekává se, že bude dokončen do roku 2030. Projekt takového rozsahu ve vodní infrastruktuře v minulosti vždy vedl stát, ten ale v současnosti hledá investory i pro provoz elektráren a železničních tras a mohl by v budoucnu fungovat jako regulátor pro soukromé subjekty v partnerství s vládními institucemi.

V plánu je postavit 400 km potrubí, které bude dodávat 250 milionů litrů vody denně. To je asi třetina spotřeby Kapského Města, kde žijí více než čtyři miliony obyvatel. Projekt je jednou z iniciativ jihoafrické vlády, aby se pokusila zlepšit zchátralou vodní infrastrukturu země.

Pokud bude tato spolupráce úspěšná, model by mohl být aplikován i v jiných projektech v zemi. Zainteresované subjekty začínají diskutovat o podobné energetické iniciativě na výrobu elektřiny pro doly a komunity, což by mohlo vyjít na 40 miliard randů.

Zpracoval kolektiv pracovníků Zahraniční kanceláře CzechTrade Jihoafrická republika.
Zdroj: businesstech.co.za  

• Oblasti podnikání: Investice | Voda, odpady a životní prostředí

Doporučujeme