Zákaz prodeje alkoholu v Jihoafrické republice a jeho důsledky

Jihoafrická vláda v rámci koronavirových restrikcí pravidelně vyhlašuje prohibici – buď zakazuje prodej a konzumaci alkoholu úplně, nebo omezuje jeho prodej na určité dny v týdnu.

JAR se momentálně nachází ve 4. levelu lockdownu a alkohol se opět nesmí prodávat. SA Breweries (SAB) se u soudu opakovaně snaží uspět se svojí žalobou proti státu. 

Podle místní vlády se tímto zákazem výrazně snižuje počet lidí, kteří potřebují do nemocnice. Ty jsou v současnosti plné pacientů nakažených koronavirem, neboť v zemi naplno řádí třetí vlna. Vláda dokonce nejnověji přišla se statistikou, která ukazuje, že v době prohibice jsou výrazně nižší počty nepřirozených smrtí nějak spojených s konzumací alkoholu (méně nehod, dopravních nehod, sebevražd atd.). Vychází z údajů posbíraných mezi prosincem 2019 a dubnem 2021.

Regresivní analýzou 3 skupin (totální zákaz, částečný zákaz, žádný zákaz) došli k závěru, že v těchto obdobích dochází k různému počtu nepřirozených úmrtí bez ohledu na zákaz vycházení (který je také součástí koronavirových restrikcí). Tato studie zpochybňuje studii vydanou SAB, která naopak tvrdí, že zákaz alkoholu nemá na počet pacientů v nemocnicích žádný vliv. Proti této studii se ale zase ohradily SAB, kteří požadují přístup ke statickým datům, jelikož ji zpochybňují.

SAB dlouhodobě upozorňuje, že dlouhotrvající prohibice má zásadní vliv na zaměstnanost (tisíce lidí mohou přijít o práci) a stát přichází o miliardy randů z daní. Přestože si vláda nařízení pochvaluje, protože „v nemocnicích ubylo pacientů s traumaty spojenými s konzumací alkoholu a lůžka zbývají pro pacienty s covidem-19“, pravdou zůstává, že veřejnost má k dispozici pouze závěry oné studie.

SAB požaduje alespoň uvolnění prodeje k domácí konzumaci s argumentem, že v době prohibice nejvíce sílí prodej na černém trhu, který nejenže nevytváří pracovní místa, krátí stát o daně a lidé ve vidině snadného vysokého výdělku v obchodech kradou. SAB také vadí, že řada podnikatelů v pivním průmyslu od loňského března v nucených omezeních nedostala od vlády žádnou finanční kompenzaci.

Další problém navíc SAB řeší v posledních dnech, ani jim se nevyhnuly nepokoje v zemi. Velké množství prodejen s alkoholickým zbožím, ale i továrny a skladiště byly vykradeny a zničeny. Zatím je předčasné odhadovat finanční škody, ale ohroženo je minimálně dalších 1000 pracovních míst. Předpokládá se, že některá místa jsou stále terčem rabujících. Asociace dokonce mluví a úplném kolapsu tohoto průmyslu.

Zpracoval kolektiv pracovníků Zahraniční kanceláře CzechTrade v Johannesburgu.
Zdroj: eNCA, businesstech.co.za, businessinsider.co.za, news24.com
• Oblasti podnikání: Potravinářský průmysl