JAR zavedla poplatek za dovoz, produkci a zpracování olivového oleje

V JAR byly zavedeny nové předpisy, podle kterých se musí všichni dovozci, zpracovatelé a výrobci olivového oleje a oliv registrovat a sdílet informace s místním průmyslovým orgánem. Dále musí zaplatit 40 centů za litr oleje a 8 centů za kilogram oliv. Platí se při prvním prodeji produktu. Jihoafrická vláda věří, že tato nová pravidla pomohou zkvalitnit olivový průmysl.

Peníze půjdou přímo průmyslovému sdružení SA Olive, které je použije na financování výzkumných projektů, kontroly a certifikace kvality, vzdělávání spotřebitelů atd. Všichni producenti, pěstitelé, zpracovatelé, balírny a dovozci produktů z oliv se musí okamžitě zaregistrovat u SA Olive.

SA Olive bude vyžadovat informaci o množství oleje a počtu olivovníků. Konkrétně nebudou vyžadovány žádné informace, které odrážejí mimo jiné smluvní strany, kupce olivových produktů, náklady na služby, cenu produktů nebo podobné informace.

Jihoafrický olivový průmysl má za sebou rekordní rok a podle SA Olive se vyrobilo v roce 2020 o 30 % více olivového oleje než v roce 2019.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade JAR.
Zdroj: bussinessinsider.co.za
• Témata: Zahraniční obchod