JAR zpřísňuje koronavirové restrikce

Jihoafrická republika se momentálně nachází ve třetí úrovni lockdownu. Očkování pokračuje.

Jihoafrická vláda k poslednímu květnovému dni zpřísnila lockdown z levelu 1 na level 2. V půlce června došlo k dalšímu zpřísnění z levelu 2 do levelu 3. Důvodem jsou rychle se zvyšující čísla a zaplňování nemocnic – vláda se bojí, aby nedošlo k nedostatku ICU lůžek pro pacienty s nejtěžším průběhem nákazy covid-19.

Třetí vlna tedy zasáhla Jihoafrickou republiku, za poslední týden se denně nakazilo v průměru 7500 lidí. Cílem opatření je zpomalit rychlé šíření nákazy, aby se nepřeplnily nemocnice a byl dostatek lůžek pro nemocné, kteří by mohli potřebovat ventilátory.

Hlavní opatření proti šíření nemoci:

  • Nově byl zaveden zákaz vycházení v čase od 22:00 do 4:00, přičemž restaurační zařízení či tělocvičny musí zavírat nejpozději ve 21:00. Prodej alkoholu se omezuje pro licencované prodejny pouze ve dnech od pondělí do čtvrtka (vč. svátků), v restauračních zařízeních se smí prodávat sice po celý týden, ale pouze k přímé konzumaci. Byl vydán zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti.
  • Omezuje se počet lidí na akcích na nejvíce 50 osob uvnitř a 100 venku, s tím, že musejí být splněny další podmínky ohledně bezpečných rozestupů, kapacita v místě se může naplnit nejvíce do 50 % místa. Platí úplný zákaz diváků na sportovních utkáních.
  • Zůstává povinnost nosit roušku na veřejnosti.

Dále prezident Ramaphosa apeloval na lidi, aby raději omezili veškeré návštěvy, posunuli společenské události a když, tak se přesunuli do venkovních prostor. Upozornil, že lidé starší 60 let by se měli zaregistrovat k očkování. Také občany vyzval, aby omezili pohyb na pouze nezbytné cesty.

Do poloviny června se celkem nakazilo 1,76 milionu lidí, zemřelo 58 tisíc osob a zůstává 86 tisíc nakažených.

Jak se zdravotníkům daří očkovat?

V první fázi očkování bylo naočkováno skoro půl milionu zdravotníků vakcínou Johnson & Johnson, ve druhé fázi dostalo první dávku vakcíny Pfizer 1,5 milionu zdravotníků a osob starších 60 let. Alespoň jednu dávku vakcíny doposud dostaly necelé dva miliony Jihoafričanů. V zemi se denně očkuje asi 80 000 lidí na více než 570 místech. Kapacitu má země k očkování 150 tisíc osob denně a ještě to chce zvýšit na 250 tisíc denně. 

Zdroj: https://www.gov.za/
Zpracoval kolektiv pracovníků Zahraniční kanceláře CzechTrade JAR.