Jihoafričané chtějí postavit vysokorychlostní trať

Jihoafrická vláda chce postavit vysokorychlostní železnici mezi Johannesburgem, Pretorií a Durbanem.

Jihoafrická vláda pracuje na studii proveditelnosti s cílem vybudovat vysokorychlostní trať, která by spojovala města Johannesburg, Pretorii a Durban. Železnice by byla určena pro přepravu cestujících, ale zejména nákladu.

Červencové nepokoje, kvůli kterým byla dočasně uzavřena dálnice N3 spojující provincie Gauteng a Kwa-Zulu Natal, a tedy i výše zmíněná města, ukázaly, jak rychle může být ochromena nákladní doprava v zemi. Po hlavní trase silnice N3 obvykle denně projede více než 6 tisíc nákladních vozidel. Čtyřdenní červencová uzavírka způsobila, že zboží v hodnotě 12 miliard randů nedorazilo do místa určení. Některé významné přepravní společnosti hledají alternativní trasy i mimo JAR, aby se v případě dalších nepokojů nejvíce postiženým místům vyhnuly.

Přestavba jihoafrického železničního a nákladního sektoru hraje důležitou roli ve vládním plánu ohledně změny infrastruktury v příštích 30 letech. Do roku 2050 by nákladní přeprava měla mít snazší vnitrostátní i přeshraniční pohyb, aby byla možná industrializace, diverzifikace, obchod a rozvoj v odvětví. V plánu je tedy co nejvíce přesunout nákladní dopravu ze silnice na železnici.

Zpracoval kolektiv pracovníků ZK CzechTrade JAR.
Zdroj: businesstech.co.za
• Témata: Ekonomika ve světě