Zdroj: CzechTrade

Jihoafričané mohou letos vyvézt 380 tisíc nových vozů. Překonají místní prodej?

Vývoz nových vozidel z Jižní Afriky by letos mohl převýšit domácí prodeje. Z Jihoafrické republiky se letos nejspíš vyveze více nových vozidel, než kolik se jich v zemi prodá.

V roce 2024 by to mohlo být ještě víc, a to zejména kvůli vysokým úrokovým sazbám a nižší důvěře spotřebitelů, což způsobuje pokles poptávky. Předpokládá se, že se ze země vyveze až 380 tisíc vozidel, zatímco v JAR se jich prodá 375 tisíc vozů.

Ilustrační fotografie

Vývoz a lokální prodej v loňském roce překonal původní predikce, a to navzdory ničivým záplavám v provincii Kwa-Zulu Natal, stávce u železničního operátora Transnet, který přerušil dodávky, a zvyšování úroků u centrální banky. Více než 70 % exportu v tomto odvětví směřovalo do Evropy.

Slabší směnný kurz by měl i letos podpořit export, ale domácí prodeje budou stagnovat, neboť se očekává růst místní ekonomiky v letech 2023 a 2024 o méně než 1 %. Hlavními obavami jsou i nadále dopad hospodářského poklesu, geopolitické spory a výpadky elektřiny, které ovlivňují náklady a schopnost podnikat v Jižní Africe. Vyhlídky na růst dodávek vozidel však zůstávají optimistické díky dalšímu uvádění nových modelů ze strany hlavních exportérů na domácí trh.


Zpracoval kolektiv pracovníků Zahraniční kanceláře CzechTrade Jihoafrická republika. 
Zdroj: News24.com

• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl | Obchod

Doporučujeme