Jihoafrická republika chce zintenzivnit místní výrobu vakcín proti covidu-19

JAR tlačí na výrazné posílení výroby vakcín přímo na africkém kontinentu.

Podle jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosy plánuje země rozšířit místní produkci vakcín proti viru Covid-19, pokud budou uvolněna práva na duševní vlastnictví – proti tomu jsou ale jiné státy a velké farmaceutické firmy, USA návrh podpořily. Pokud by k uvolnění došlo, nové technologie výroby vakcíny by mohly být dostupné i pro chudé státy. Dále uvádí, že ve vyspělých a bohatých zemích se úspěšně očkuje, zatímco miliony lidí v chudých zemích umírají při čekání na vakcíny – vakcíny by tedy měly být dostupné všem, nejen těm nabízejícím nejvíce peněz.

Stávající výrobní kapacity: 

  • 55 % východní Asie
  • 40 % Evropa a Severní Amerika
  • méně než 5 % v Africe a Jižní Americe

Jihoafrická republika je jednou z 5 zemí na africkém kontinentu, která disponuje dostatečnými kapacitami k výrobě vakcín. Přestože si země zajistila dostatečné množství vakcín k dosažení „populační imunity“, do budoucna budou pravděpodobně potřeba další dávky.

K JAR se připojují i další africké státy (např. Rwanda či Senegal) – ve většině zemí se pomalu ještě ani nezačalo s očkováním. Na celý kontinent zatím připadají 2 % z celosvětových zásob.

Podle WHO je v Africe méně než 10 výrobců vakcín se sídly v Egyptě, Maroku, Tunisku, Senegalu a JAR – většina z nich se zabývá spíše balením než výrobou léků. Africké země by tedy potřebovaly vlastní „výrobny“. Odborníci dlouhodobě upozorňují, že podobná zařízení k výrobě léčiv by mohla pomoci i k léčbě dalších nemocí, k jejichž léčbě se nejchudší obyvatelé často nedostanou, a zároveň by mohla v zárodku potlačovat ohniska vysoce infekčních patogenů a usnadnit imunizaci dětských chorob. Kromě léčiv by se v nových továrnách měly vyrábět i přísady potřebné k jejich výrobě.

Řada jihoafrických farmaceutických společností již na problému intenzivně pracuje. Institut BioVac spolupracuje s americkou společností ImmunityBio, Aspen Pharmacare Holdings zase se společností Johnson & Johnson.

Zpracoval kolektiv pracovníků Zahraniční kanceláře CzechTrade v Johannesburgu.
Zdroj: fin24.com, businesstech.co.za
• Témata: Koronavirus svět
• Oblasti podnikání: Farmaceutický průmysl