Jihoafrická republika se potýká s propadem cestování

Podle OSN bude mít útlum přeshraničního cestovního ruchu celosvětově obrovské ekonomické dopady, ale málokterá země na tom bude tak špatně jako Jihoafrická republika.

Pouze Turecko a Ekvádor očekávají větší pokles HDP v důsledky poklesu z příjmů z cestovního ruchu a pouze Ekvádor a Irsko očekávají větší pokles nekvalifikované pracovní síly. Zejména pro JAR se ale situace brzy nezlepší.

Lidé váhají, zda cestovat tak daleko s relativně vysokými náklady na cestu, nebo raději zvolí bližší destinace, od kterých mají velká očekávání. A právě vzdálenost od „bohatých“ turistů je pro JAR zásadní. Dalším faktorem výběru dovolenkové destinace je míra jejího proočkování proti koronaviru. V tomto směru JAR teprve dohání zbytek světa.

V loňském roce došlo k více než 80 % poklesu počtu příjezdu turistů. Největší roli hrála vládní opatření – turisté se báli, že by v dané zemi mohli uvíznout, což se v loňském roce stalo tisícům lidí z celého světa. 

Ztráta turistů znamená 2,5x větší ztrátu na reálném HDP. Realisticky to tedy znamená pokles o 6,9 %, v nejhorším případě 8,1 %. U nekvalifikovaných pracovníků v cestovním ruchu se pak ztráta pracovních míst odhaduje mezi 8 a 12 %.

Zpracoval kolektiv pracovníků Zahraniční kanceláře CzechTrade JAR.
Zdroj: businessinsider.co.za
• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas | Služby