Jihoafrická společnost bojuje s virem covid-19 i pomocí extraktu z tabáku

Jihoafrická společnost získala finanční prostředky na produkci rychlých antigenních testů, které indentifikují přítomnost viru covid-19.

Nicotiana benthamiana – rostlina odrůdy tabáku – se používá k výrobě protilátek proti viru covid-19. Tyto biologicky upravené protilátky budou extrahovány v laboratořích na Mauriciu a zakomponovány do souprav pro rychlé testování a potenciálních vakcín. Společnost, která program vede, je součástí výzkumné jednotky pro biofarming na University of Cape Town. Díky evropským dárcům dosáhla společnost Cape Bio Pharms na finanční příspěvek ve výši 900 milionů randů a může tak zahájit produkci.

V JAR začíná druhá vlna nákazy, a proto je nezbytné nalézt způsob jak rychle, efektivně a levně zajistit testovací kity a léčbu obyvatelstvu. Zatímco nadnárodní firmy závodí o to, kdo dříve přinese vakcínu, místní společnost hledá způsob, jak lidem zajistit spravedlivý přístup k testům a léčbě.

Mauricijské zařízení bude obsahovat laboratoře, zpracovatelské závody a klimaticky řízené hydroponické pěstírny, které budou poskytovat stabilní rostlinné proteiny pro boj s covid-19. Výzkum společnosti Cape Bio Pharms se zaměřil na použití rostliny Nicotiana benthamiana, která se často označuje jako bratranec tabáku obsahující nikotin a podobné alkaloidy jako bioreaktor k výrobě proteinů a protilátek proti covid-19. Tato rostlina je také velmi odolná, zároveň lze snadno geneticky modifikovat a je schopná rychlé reprodukce bílkovin. Tyto rychlé testy na antigen detekují virové proteiny spojené s covid-19 prostřednictvím vzorků shromážděných z dýchacích cest. Výsledky lze mít do 30 minut.

Rostlinné vakcíny, stejně jako ty, které studují Cape Bio Pharms, mají tu výhodu, že jsou stabilní při pokojové teplotě, na rozdíl od dávky Pfizer/BioNTech, kterou je třeba udržovat při teplotě -70 ° C.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade JAR. 
Zdroj: bussinessinsider.co.za
• Oblasti podnikání: Farmaceutický průmysl