Jihoafrická vláda a podnikatelé sčítají škody, které způsobil týden nepokojů v červenci

Rabování se negativně promítnulo na ceny zboží či paliv a řada lidí nevratně ztratila práci.

V červenci se kvůli uvěznění bývalého prezidenta Jacoba Zumy zvedla vlna demonstrací, která vyústila ve velké nepokoje v jihoafrické provincii Kwa-Zulu Natal (KZN), které se z části přesunuly i do provincie Gauteng. Týden nepokojů se negativně promítnul na ceny zboží či paliv a řada lidí nevratně ztratila práci. Vláda uvolnila peníze, aby pomohla podnikům se postavit zpátky na nohy, ale některé z nich se nepodaří obnovit. Takovou situaci JAR nepamatuje od roku 1994, za týden nepokojů a rabování přišly o život stovky lidí, vyrabovány či zapáleny byly tisíce obchodů a skladišť.

Jihoafrická vláda slíbila pomoc ve výši 4 miliard randů (cca 6 miliard korun) stovkám podnikům, které byly nepokoji zasaženy. Cílí tím zejména na podniky ve výrobním a maloobchodním sektoru. Lidé musí doložit, že jejich podnik se nachází v Gautengu nebo KZN a škoda byla zničena během rabování, zároveň nesměli být v době nepokojů pojištěni. Dále zájemcům nabídne bezúročné půjčky. I po 2 měsících je obtížné říci nějakou konečnou sumu, každopádně se mluví o tom, že škoda způsobená rabujícími lidmi převyšuje 5 miliard randů a více než 10 tisíc lidí minimálně dočasně přišlo o práci. Z průzkumu vyplynulo, že skoro polovina všech zasažených podniků se vrátí „k normálu“ do měsíce, ale téměř desetina si je jistá, že to bude trvat minimálně rok. Někteří lidé už svoje obchody ani neotevřou. Zasaženo bylo i zemědělství. KZN je jedním z největších producentů cukrové třtiny v zemi a během jednoho týdne v červenci bylo zničeno přes 135 tisíc tun cukrové třtiny v hodnotě 85 milionů randů. Naneštěstí téměř třetina patřila malým pěstitelům, kterým nejvíce hrozí, že se z takové ztráty finančně nevzpamatují. Přitom cukrovarnický průmysl se ještě potýká s dlouhodobým suchem, levným dovozem ze zahraničí a vysokou daní z cukru. Pravděpodobně dojde ke zdražování cukru a výrobků z něj. 

Co se týče obchodů a skladišť, tak je velice obtížné sesčítat všechny škody v jednotlivých segmentech, ale řada velkých hráčů na trhu, kteří spravují franšízy nebo řetězce jednotlivě mluví o stovkách milionů randů v ukradeném/zničeném zboží, ale také ve zničených autech, vybavení či budovách. Bezmála 1300 bankomatů a 310 bankovních poboček v obou provinciích bylo zasaženo. Ukradeno bylo přes 120 milionů randů v hotovosti, někde i celé bankomaty. Kanceláři CzechTrade v Johannesburgu byla jedním z našich obchodních partnerů sdělena informace, že sám osobně přišel o skladové zásoby v hodnotě převyšující 90 milionů randů. Byl jedním z mála, kterému sklad neshořel, ale uvnitř nezůstaly ani regály.

Celá země byla v šoku, protože nic podobného se nestalo bezmála 25 let. Policisté s vojáky poté chodili do vytipovaných lokalit a prokazatelně ukradené zboží konfiskovali. Přestože se některé venkovské oblasti prozatím zcela nevzpamatovaly, ve velkých městech se vrátil život „k normálu“ relativně rychle. Jen na velice málo místech docházelo k nedostatečným dodávkám paliva nebo čerstvého pečiva, a i když řada lidí panicky nakupovala zásoby jako před lockdownem loni v březnu, nakonec k žádným významnějším výpadkům v dodávkách nedocházelo. Byznys se relativně rychle zotavil, doprava funguje, ale je možné, že některé komodity výhledově vinou nepokojů podraží.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře Czechtrade JAR.
Zdroj: news24.com, businessinsider.co.za
• Oblasti podnikání: Bezpečnost | Obchod | Vzdělávání, lidské zdroje