Jihoafrická vláda hledá partnery v soukromém sektoru

Jihoafriká vláda hledá soukromé partnery, kteří by částečně pomohli financovat státní podniky.

Řada státních jihoafrických podniků se potýká se finančními problémy, které koronakrize jen prohloubila. Vláda se proto snaží hledat způsob, jak podniky zachránit. Nejčastěji se uvažuje o takzvaném modelu partnerství – za příklad se dává společnost Telkom.

Ve zkratce: telekomunikační společnosti jsou stále zčásti vlastněné státem, ale konkrétně Telkom, na rozdíl od jiných státních institucí, generuje značný zisk a neustále roste. A právě částečná privatizace (která u Telkom modelového příkladu více než funguje) by měla pomoci dalším podnikům, zejména aeroliniím SAA (South African Airways) a společnosti Eskom (energetická společnost). Do jihoafrických aerolinek vláda opakovaně vkládá peníze na umořování dluhu a zaplacení mezd. Dalším velkým rizikem pro ekonomiku je dluh Eskomu ve výši 488 miliard randů. V problémech je i jihoafrická pošta (Post Office).

Vláda v první polovině roku schválila R500miliardový balíček pomoci, který měl pomoci lidem zasaženým pandemií a restrikcemi. Ve středu 28. října vyjde oficiální stanovisko vlády k plánu hospodářské obnovy prezidenta Cyrila Ramaphosy, ve kterém mimo jiné slibuje další finanční injekci a také vznik 800 tisíc pracovních míst do března 2021.

Největším problém je tedy pravděpodobně samotná jihoafrická vláda, která své podniky neumí spravovat efektivně. Skoro 40 % všech státních výdajů činí mzdy státním zaměstnancům, kterých je přibližně 1,2 milionu. Dokonce peníze půjčené od MFF putovaly místo do podniků na platy státním zaměstnancům, přestože na to nebyly primárně určeny. S tím souvisí i vysoká korupce u některých vládních představitelů a nedostatečné/nepřesné kontroly grantů atd. Právě na boj s korupcí se chce vláda v nejbližší době zaměřit.

Ministr financí Tito Mboweni už v červnu varoval, že státní dluh může letos dosáhnout 81,8 % HDP (oproti předpokládaným 65 % z únorového předpokladu) a až 87,4 % do roku 2024.

Zdroj: dailymaverick.co.za
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Johannesburgu.
• Teritorium: Jihoafrická republika