Jihoafrická vláda se připravuje na třetí vlnu pandemie

Jihoafrická vláda se chce poučit z indických chyb a mít připravený plán na nové zpřísnění lockdownu.

Děsivá situace, která sužuje poslední týdny Indii, přiměla jihoafrickou vládu zvážit možnosti, jak co nejvíce zmírnit potenciální třetí vlnu nákazy koronavirem. A právě z chyb, které tuto situaci mohly zapříčinit, se chtějí ministři poučit. V nejbližší době tedy budou zvažovat, jaká opatření by mohla třetí vlnu odvrátit nebo co nejvíce zmírnit.

V JAR od letošního března platí nejmírnější omezení od loňského března, kdy byl lockdown zaveden. V zemi klesly počty z 22 tisíc nakažených denně v lednu pod tisíc v březnu, a to i bez rozsáhlé očkovací kampaně. A čísla se prozatím drží kolem tisíce nakažených denně. A celkově je na tom Jihoafrická republika lépe než Česko – prozatím úřady evidují necelých 1,6 milionu nakažených. Zemřelo 54 tisíc osob a nakažených zůstává 21 tisíc.

Prozatím bylo naočkováno asi 310 tisíc zdravotníků, přičemž hlavními očkovacími vakcínami jsou Pfizer a Johnson & Johnson.

Ministr zdravotnictví však uvedl, že stojí i o ruskou vakcínu Sputnik V a čínskou Sinovac. Tyto vakcíny v JAR prozatím nejsou schváleny, místní úřad pro regulaci zdravotnických produktů (Sahpra) zatím neuvedl, kdy rozhodne o jeho (ne)schválení. Proti těmto vakcínám zatím hovoří jejich ne až tolik vysoká účinnost proti místní variantě koronaviru. Na druhou stranu se ministr obává, že dodávky vakcín od Pfizeru a J&J budou i nadále mít zpoždění a proočkovanost populace nebude tak vysoká jako v jiných zemích.

Zdroj: businesstech.co.za, businessinsider.co.za
Zpracoval kolektiv pracovníků Zahraniční kanceláře CzechTrade v Johannesburgu.
• Témata: Koronavirus svět
• Oblasti podnikání: Zdravotní a sociální služby