Jihoafrickou republiku zasáhly ničivé povodně

Ani ne rok po masových nepokojích se jihoafrická provincie Kwa-Zulu Natal (KZN) potýká s další tragédií. Vydatné deště, které do země v dubnu dorazily, způsobily v oblasti masivní záplavy.

Škody se stále ještě nepodařilo plně vyčíslit, obětí bude nejméně 500. Povodně v menším rozsahu zasáhly některé oblasti již loni v listopadu a letos v lednu. Statistiky uvádí, že v KZN napršelo za dva týdny více vody než obvykle za pět měsíců.

Ilustrační fotografie

Přestože ještě neznáme přesné škody a ztráty na životech, uvádí se, že minimálně 40 tisíc obyvatel přišlo o domov, kolem 500 zemřelo a škody se budou pohybovat v miliardách randů. V oblasti řadu dní netekla voda a byly přerušeny dodávky elektrické energie. Některé řeky odnesly a zničily mosty, někde úplně zmizely silnice a oceán vyplavil odpadky.

Mnoho, zejména odlehlejších míst, je stále ještě odříznutých, neboť jsou nesjízdné cesty. Téměř dva týdny byl i zavřený přístav v Durbanu, protože byla poškozena železniční trať i přístupové body pro kamiony, opožděny jsou tedy dodávky zboží. Některým čerpacím stanicím z toho důvodu došly pohonné hmoty.

K největším příležitostem v Africe patří lusofonní státy

Voda značně poškodila i sklady a výrobní linky (např. Toyota), zemědělci (KZN je hlavním pěstitelem cukrové třtiny) hovoří o katastrofě. Apelují na vládu, aby co nejdříve opravila cesty, aby se podařilo zachránit aspoň část úrody. I přes velké ztráty zemědělci doufají, že nebudou muset ještě více zdražovat. Dočasně uzavřeny jsou i veřejné instituce (školy, nemocnice…), jelikož některé byly úplně zničeny, jiné poškozeny, nebo nebyly provozuschopné (bez vody, elektřiny i personálu, který se neměl jak dostat do práce nebo řeší vlastní existenční problémy).

Jihoafričané, ale i vlády ostatních států posílají finanční a humanitární pomoc, ale objevila se již celá řada skandálů – politici si zařídili cisterny s pitnou vodou, přestože někteří na ni čekali dlouhé dny, objevila se videa, kde lidé rozkrádají humanitární pomoc a převládá strach, že budou ukradeny i peníze určené pro obnovu obydlí a infrastruktury.

Prezident Cyril Ramaphosa opět vyhlásil stav národní katastrofy. Jihoafrická se vláda se tedy momentálně primárně zabývá otázkou pomoci KZN po povodních a také problémy společnosti Eskom, která dodává elektřinu. V nejbližších měsících totiž hrozí velmi časté výpadky proudu po celé zemi, právě když začíná zimní období.

Zdroj: eNCA, news24.com, businessinsider.co.za, businesstech.co.za
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Jihoafrická republika.

• Oblasti podnikání: Energetika