Jihoafričtí obchodní tvrdí, že jsou dobře připravení na Black Friday i vánoční nákupy

Navzdory problémům v dodavatelských řetězcích a nedostatku některých druhů zboží, obchodníci v JAR si myslí, že jsou dobře připraveni.

Jihoafričtí obchodníci v předstihu oznámili, že jsou přesvědčeni, že budou mít dostatek zboží, aby uspokojili zákazníky během výprodejů Black Friday koncem listopadu, ale i dokázali pokrýt poptávku po vánočních dárcích. Přestože řada zemí po celém světě se potýká s nedostatkem některých druhů zboží nebo řeší problémy se zpožděními dodávkami. Například uzavření některých továren ve Vietnamu způsobilo, že velké značky, jako jsou Nike nebo Adidas, posílají objednané produkty se zpožděním. Další překážkou v některých případech bylo i dlouhodobé uzavření přístavů. Nebo ve Velké Británii se potýkají s pobrexitovými důsledky, jakým je například nedostatek řidičů nákladních vozidel.

I přesto maloobchodníci a řada největších řetězců (Shoprite, Checkers, Game, Makro atd.) v zemi uklidňují, že jsou na nadcházející sezónu dobře připraveni s „miliony“ produktů. Pro Jihoafričany byly největšími překážkami uzavření přístavů, nedostatek přepravních kontejnerů nebo výpadek ve výrobním procesu. Některé obchody dokonce plánují několik týdenních speciálních akcí v listopadu místo všech nabídek v jeden den, jiné zase plánují větší slevy pouze přímo na Black Friday.

Největší výhodu mají obchody, které prodávají lokálně vyráběné produkty, takže se nemusí strachovat o včasný dovoz zboží ze zahraničí. Většina objednaného zboží pro nadcházející měsíce je ale pravděpodobně už připravená v místních skladech.

Ekonomové předpokládají, že letošní výprodeje Black Friday budou pravděpodobně lepší než loni, protože jsou více uvolněna protipandemická opatření a lidé mají více úspor, tedy budou chtít využít zvýhodněných nabídek více než dřív. Velké množství místních obyvatel se v průběhu pandemie muselo vypořádat s výpadky příjmů a vyššími výdaji (zvyšování cen potravin, energií i paliva). 

Zpracoval kolektiv pracovníků ZK CzechTrade JAR.
Zdroj: news24.com
• Témata: Ekonomika ve světě