Zdroj: CzechTrade

Jihoafričtí pěstitelé cukrové třtiny mají problémy

Cukrovarnický průmysl v Jihoafrické republice má problémy. Způsobují je časté a dlouhé výpadky elektrické energie.

Jihoafrická asociace pěstitelů třtiny vyzvala vládu, aby zavedla podpůrná opatření před tzv. loadsheddingy – plánovanými odstávkami elektrického proudu, které negativně ovlivňují nejen cukrovarnický průmysl. Asociace uvedla, že letos hrozí ztráta 800 milionů randů jen v souvislosti s nedostatečnými dodávkami elektrického proudu. Dále upozorňuje, že to může být další z faktorů již rostoucích cen potravin.

Ilustrační fotografie

Kromě problémů se zpracováváním cukrové třtiny je pro zemědělce největší překážkou nemožnost plného využívání zavlažovacích systémů. K jejich použití je totiž třeba alespoň 6 hodin nepřetržité elektrické energie. V současnosti se ale rozvrh loadsheddingů nemění ze dne na den, ale velice často z hodiny na hodinu. To značně ztěžuje jakékoliv plánování.

Pěstitelé tedy nejsou schopni reagovat na poptávku, ale musejí zavlažovat a používat i jiné stroje vždy, když mají k dispozici elektrický proud. Zemědělství není jediným odvětvím v Jihoafrické republice, které se potýká s takovými problémy. Na řadě míst dochází k přerušování výroby nebo museli zavést směnný provoz, který pokrývá okna mezi loadsheddingy. Vláda slíbila, že v nejbližších týdnech přijde s krizovým plánem, který by měl pomoci napříč sektory, ale i domácnostem.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Jihoafrická republika.  
Zdroj: ewn.co.za

• Oblasti podnikání: Zemědělství a lesnictví

Doporučujeme