Zdroj: CzechTrade

Jihokorejské telekomunikační společnosti se připravují na komercializaci UAM v roce 2025

Mobilní giganti v Korejské republice se připravují na inovaci v sektoru městské letecké mobility.

Hlavní jihokorejští mobilní operátoři se dychtivě zaměřují na vstup do odvětví městské letecké mobility (UAM), kterou vláda plánuje komerčně otevřít v roce 2025. Všechny tři velké mobilní telekomunikační společnosti – SK Telecom, KT a LG Uplus – vytvořily konsorcia multisektorových společností, aby se zapojila do projektu K-UAM Grand Challenge. To je vládní program, který bude testovat bezpečnost UAM vozidel a schopnosti řízení provozu pro komerční služby.

Ilustrační fotografie | fifg / Shutterstock.com

UAM je považován za kritický sektor v městské mobilitě v důsledku obav ze zhoršení dopravních zácp a znečištění ovzduší. Většina vozidel UAM ve vývoji je navržena pro provoz na elektřinu a cestování v malých nadmořských výškách v městských oblastech. SK Telecom vytvořil konsorcium s Korea Airports, Hanwha Systems, Korea Meteorological Institute a LX, státním poskytovatelem pozemních informací, aby se zapojili do výzkumu a vývoje v této oblasti.

Největší bezdrátový operátor v zemi také začátkem tohoto roku podepsal partnerství s americkým startupem pro elektrická letadla Joby Aviation na společném vývoji elektrických aerotaxi. Plánuje také zřídit zkušební letecké komunikační sítě 5G pro projekt UAM v Goheungu v provincii Jižní Jeolla, kde bude projekt K-UAM probíhat, a zpřístupnit ji všem účastníkům.

Jaké nové typy letounů nabízejí tuzemští výrobci?

KT vytvořilo své konsorcium s Hyundai Motor, Incheon International Airport, Hyundai Engineering & Construction a Korean Air Lines. KT pracuje na zřízení komunikační infrastruktury, obchodního modelu mobility propojeného vzduch-země a na vývoji systému řízení provozu dronů.

LG Uplus se také připojilo ke konsorciu skládajícím se z Kakao Mobility, GS Caltex, Jeju Air, společnosti zabývající se drony Pablo Air a britského vývojáře elektrického vertikálního vzletu a přistání (eVTOL) Vertical Aerospace. Konsorcium podepsalo dohodu s Busan Metropolitan City na komercializaci služeb UAM v Busanu a na podporu souvisejícího ekosystému v jihovýchodním přístavním městě a jeho okolí.

Tyto tři telekomunikační společnosti chtějí vstoupit na rozvíjející se trh UAM, protože jejich odborné znalosti v oblasti zpracování dat v reálném čase pomocí jejich bezdrátových sítí jsou zásadní pro zajištění bezpečnosti letů. Očekává se, že trh UAM bude v následujících letech výrazně růst. Morgan Stanley předpověděla, že globální trh s UAM se do roku 2040 rozroste až na 1,47 bilionu dolarů oproti 7 miliardám wonů v roce 2020.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade a CzechInvest Jižní Korea v Soulu.
Zdroj: Yonhap News

• Oblasti podnikání: Doprava, logistika | Letecký průmysl | Obchod | Ostatní
• Teritorium: Asie | Korejská republika | Zahraničí

Doporučujeme