Jihomoravský kraj opět podpoří včelaře

Na výsadbu medonosných rostlin, boj proti varroáze nebo například na výchovu včelařského „dorostu“ – kraj také v letošním roce dotačně pomůže včelařům na jihu Moravy.

Rozdělení dotačního programu „Podpora včelařství v Jihomoravském kraji pro rok 2023“ mezi vybrané žadatele schválila ve středu 22. března 2023 krajská rada a doporučila totéž zastupitelům.

Ilustrační fotografie

„Na podporu včelařů v Jihomoravském kraji jsme v rámci dotačního programu vyčlenili 1,45 milionu korun, celkem tak podpoříme 34 základních organizací Českého svazu včelařů nebo včelařských spolků,“ říká náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje Jan Zámečník.

Mezi podporovaná zemědělská odvětví v kraji tak tradičně patří také včelařství, které kromě produkce medu má vzhledem k opylování velký význam například pro ovocnářství.

„Naším cílem je pomoct prostřednictvím organizací svazu včelařů a včelařských spolků sdružujících na 5 tisíc zájmových včelařů vytvořit odborně-materiálního zázemí pro chov silných a zdravých včelstev na jihu Moravy. Hospodářská a ekologická funkce včel je ve společnosti i v krajině nezastupitelná. Opylovací schopnost má mnohem větší význam než medonosná činnost, což ani není možné ekonomicky vyjádřit,“ dodává Zámečník.

Zdroj: Jihomoravský kraj

• Oblasti podnikání: Zemědělství a lesnictví