Již v červenci Ukrajina vyčerpala roční kvóty na bezcelní dovoz devíti druhů výrobků do EU

Asociace Ukrajinský klub agrárního podnikání oznámila, že dne 22. července 2019 Ukrajina zcela vyčerpala kvóty na bezcelní vývoz do Evropské unie 9 druhů zemědělské a potravinářské produkce.

Kvóty byly zejména vyčerpány na vývoz medu, cukru, krup a mouky, zpracovaného škrobu, zpracovaných rajčat, hroznové a jablečné šťávy, pšenice, kukuřice a másla.
Letos vyčerpala Ukrajina bezcelní kvóty u řady výrobků rychleji než loni, což svědčí o dalším nárůstu obchodu s EU. V lednu až květnu 2019 bylo dovezeno z Ukrajiny na trhy členských zemí zemědělské a potravinářské komodity v celkové výši 3,1 miliardy EUR, což je o 37 % nebo 0,85 miliardy EUR více ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.
Ukrajina rovněž dováží řadu zemědělských komodit a potravin z EU. Z České republiky nakupují ukrajinští farmáři plemenné jalovice a kuřata, místní pekařský průmysl poptává český mák, v obchodních řetězcích se těší poptávce spotřebitelů české pivo, cukrovinky, likéry a dětská výživa. Existuje prostor pro odbyt i dalších položek, které se buď nevyrábějí na místním trhu nebo se vyrábějí v jiné kvalitě.

Zdroj: www.delo.ua  
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Kyjevě.

Pravidelné novinky e-mailem