Jižní Afrika čelí problémům s dodávkami alkoholických nápojů kvůli nedostatku lahví

Od začátku pandemie byl v Jihoafrické republice několikrát zakázán prodej alkoholu, což způsobilo přerušení jeho výroby. Výrobci alkoholu tedy odebírali méně obalového materiálu (lahví), čímž došlo k útlumu výroby i ve sklářském průmyslu. Dodávky jsou také ovlivněny cenou přepravy.

Consol Holdings, největší výrobce skla v Africe, se potýká s omezenými skladovými zásobami a omezenou schopností rychle rozběhnout výrobu. Nejvíce je brzdí právě globální zpoždění zásilek a rychle rostoucí cena za dopravu. Společnost Consol v roce 2020 pozastavila výrobu ve svém jihoafrickém závodě v hodnotě 1,5 miliardy randů kvůli nejistotě ohledně prodejů alkoholu.

Ilustrační fotografie

Stát zakázal obchodování s alkoholem čtyřikrát mezi březnem 2020 a srpnem 2021, aniž by kdy stanovil pevný časový rámec jeho trvání. Během prvního a nejdelšího zákazu společnost Consol varovala, že může být nucena uzavřít sklářské pece, jejichž provoz stojí osm milionů randů denně a nelze je snadno zapnout a vypnout.

Společnost Consol v prosinci dodala více lahví než v předchozí letech a poptávka přesáhla schopnost je vyrábět. Consol tedy připravuje projekt na rozšíření výroby, ale uvedení do provozu bude trvat měsíce. To znamená, že problém s nedostatkem skla pravděpodobně v dohledné době přetrvá.


Zdroj: businesstech.co.za
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade JAR

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Potravinářský průmysl | Sklo