Jižní Afrika má bohatou úrodu oliv, cena však zůstane stejná

V Jižní Africe se letos urodilo rekordní množství oliv. Olivový olej ani jiné olivové produkty však letos nezlevní. Na vině jsou především vysoké náklady na mzdy, palivo nebo hnojiva.

Sklizeň oliv skončila v červenci a zemědělci očekávají kvalitní produkty v podobném objemu jako loni. Za poslední dva roky farmáři vyprodukovali 1,6 až 1,7 milionu litrů extra panenského olivového oleje. Nejvíce olivových sadů (95 %) se nachází v provincii Západní Kapsko. Pěstování oliv ročně roste o 20 %, což z něj dělá nejrychleji rostoucí zemědělskou podskupinu.

Ilustrační fotografie

V zemi se vypěstuje 1400 tun oliv na 2400 hektarech půdy, přičemž stejné množství se ještě dováží ze Španělska, Itálie, Portugalska a Řecka. Celých 90 % všech lokální produktů neopustí zemi, zbytek se nejčastěji vyváží do sousední Botswany a Namibie. Poptávka po olivovém oleji bude i nadále převyšovat místní nabídku.

Přestože letošní úroda patří k těm vyšším, nižší ceny nebudou. Vinou vysoké ceny paliv, zvyšování mezd pracovníků, ale i kvůli rostoucím cenám energie a hnojiv producenti nezlevní.

Zdroj: businessinsider.co.za
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Jihoafrická republika.