Jižní Afrika se potýká s nedostatkem některých produktů

V důsledku řady neočekávaných událostí dochází k nedostatečným dodávkám určitého zboží.

V Jihoafrické republice dochází k vážnému narušení dodavatelského řetězce. První rána přišla v roce 2019, kdy došlo k uzavření hranic a ke zpoždění vykládek lodí v přístavech. Další ranou byly červencové nepokoje v provincii Kwa-Zulu Natal, kde se nachází durbanský přístav, kdy došlo k vážnému poškození skladů, zásob a další opoždění vykládek a přepravy. Koncem loňského roku se přidala rychle rostoucí inflace, kterou v letošním roce posílila ukrajinská krize. Uzávěra Šanghaje taky sehrála svou roli. Nejvíce zasažená jsou těžařská, IT nebo dodavatelská odvětví.

Ilustrační fotografie

Prudký nárůst cen určitých komodit také výrazně prodražuje současné i naplánované projekty, jejichž zadavatelé se je snaží urychleně dokončit před dalším zdražením. Nejvíce nedostatkovým zbožím jsou mikročipy, což začíná mít dopad na zaměstnanost – některé firmy přestaly vyrábět a musely začít propouštět. Dalším významným artiklem, kterého se nedostává, je ocel. To vede ke zdražovaní ocelových výrobků.

Kromě zvýšení cen některých komodit se výrazně zdražila i jejich doprava. Za průměrných 12metrový kontejner z Číny do Jižní Afriky se platí až pětkrát více než dřív. Dodací lhůta se navíc prodloužila.

K největším příležitostem v Africe patří lusofonní státy

Všechny výše zmíněné problémy často způsobují zpoždění ve výrobě a zvyšování ceny výsledného produktu. U velkých investičních projektů je to nešťastná situace, za kterou nikdo nechce převzít zodpovědnost.

Zdroj: businesstech.co.za
Zpracoval kolektiv pracovníků Zahraniční kanceláře CzechTrade Jihoafrická republika.